اجایل چیست؟ 6 مزیت کلیدی روش اجایل

28 تیر 1401

روش اجایل

روش اجایل، شیوه‌ای است که تکرار مداوم توسعه و تست را در طول چرخه‌ی حیات توسعه‌ نرم افزار یا پروژه ترویج می‌کند. در مدل چابک، برخلاف مدل آبشاری، هر دو فعالیت توسعه و تست به موازات هم انجام می‌شوند.

روش توسعه نرم افزار Agile یکی از ساده‌ترین و موثرترین فرآیندها برای تبدیل چشم‌انداز نیازهای تجاری به راهکارهای نرم افزاری است. اصطلاح چابک، برای توصیف رویکردهای توسعه نرم افزار استفاده می‌شود که از برنامه‌ریزی مداوم، یادگیری، بهبود، همکاری تیمی، توسعه‌ی تکاملی و تحویل زودهنگام استفاده و از راهکار‌های انعطاف‌پذیر برای تغییر استقبال می‌کند.

 

اجایل بر بهبود مستمر و افزایش ارزش پروژه متمرکز شده است. در روش اجایل، تیم پروژه و ذینفعان در مراحل مختلف توسعه با یکدیگر در ارتباط هستند و در هر مرحله از توسعه تست‌های مختلفی انجام می‌شود، این کار باعث می‌شود تا میزان خطا در انجام پروژه کاهش یابد و افزودن یا حذف بخش‌هایی از پروژه به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. این در حالی است که در روش‌های قدیمی همچون آبشاری، محصول نهایی تنها در پایان پروژه به مشتری تحویل داده می‌شود و این کار، انجام تغییرات را در پروژه بسیار دشوار می‌کند.

مزایای روش اجایل

6 مزیت مدیریت به روش اجایل ( Agile )

  • انطباق و انعطاف پذیری بیشتر
  • استقرار و کاربرد سریع‌تر راه‌حل‌ها
  • زمان‌های چرخش سریع‌تر
  •  چارچوبی کامل‌تر و کارآمدتر
  • تمرکز بر روی نیازهای مشتری و سعی در رفع آن‌ها
  • موفقیت بیشتر از طریق تلاش‌های پیگیر و متمرکز

و در پایان…

روش مدیریت چابک برای سازمان‌هایی مناسب است که کسب و کارشان بر پایه پروژه است. معمولا در این پروژه‌ها نیازها مدام تغییر می‌کند. در روش مدریت چابک، برنامه‌ریزی‌ها کوتاه مدت است و در نهایت تا چند هفته آینده را در نظر می‌گیرد و ادامه کار پس از تکمیل مراحل قبل برنامه‌ریزی می‌شود. بنابراین مدیریت چابک یا متد Agile در پیشبرد اهداف و موفقیت سازمان تاثیر خوبی خواهد داشت.

امیدوار هستیم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را در رابطه با روش توسعه نرم افزار اجایل با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.