کلان داده چیست؟ کاربردهای کلان داده

9 مرداد 1401

کلان داده چیست؟

اگر به مباحث هوش تجاری علاقه مند باشید نام کلان داده را زیاد شنیده اید. اگر درمورد آن چیزی نشنیده اید 4 دقیقه همراه ما باشید.

داده‌ها در دنیای امروز اهمیت زیادی دارند و به کمک داده‌کاوی می‌توانیم تصمیم‌گیری‌های بهتری انجام دهیم و از رقبا پیشی بگیریم. گاهی حجم این داده‌ها زیاد می‌شود و با حجم کلانی از اطلاعات مواجه می‌شویم.

برای مطالعه در زمینه هوش تجاری از طریق اینجا اقدام کنید

کلان داده چیست؟

کلان داده ترکیبی از داده‌های ساختار یافته، نیمه ساختار یافته، بدون ساختار و دربردارنده‌ی مجموعه اطلاعاتی است که دارای اندازه و پیچیدگی بسیار زیاد بوده و به طور معمول فراتر از حدی است که بتوان آن‌ها را در ابزارهای سنتی ذخیره، مدیریت و یا پردازش کرد.

کلان داده ها دارای ویژگی هایی هستند که آنها را در قالب 3V می توان بیان کرد که شامل :
 • حجم داده (Volume)
 • سرعت داده (Velocity)
 • تنوع داده (Variety)

کاربردهای کلان داده چیست؟

کلان داده

این نوع از داده ها کاربردهای متنوعی در حوزه‌های مختلف زندگی بشر دارند. در حوزه بازاریابی و کسب‌ و کار کلان‌ داده‌ به سازمان‌ها کمک می‌کنند که رفتار مشتریان را درک و اهداف خود را بر اساس آن تعیین کنند. به دنبال آن فرایندهای تولید و کسب‌وکار هم بهبود پیدا می‌کنند.

کاربرد داده‌ها فقط برای شرکت‌ها، سازمان‌های بزرگ و دولت‌ها نیست. امروز بسیاری از ما به صورت روزمره از کلان‌داده‌ها استفاده می‌کنیم. وسایلی مانند ساعت‌های هوشمند یا بازوبندهای اندازه‌گیری کالری، با کمک کلان‌ داده میزان فعالیت ما یا الگوی خوابمان را بررسی و اندازه‌گیری می‌کنند.

در دنیای امروز کلان‌داده‌ها در ارتقاء دانش و تحقیقات علمی و بسیاری از حوزه‌ها مانند سلامت و بهداشت عمومی، کنترل ترافیک در شهرها، برقراری امنیت و اجرای قانون، بهبود عملکرد ماشین‌ها و دستگاه‌ها، بانکداری و خدمات مالی کاربرد دارند.

مزایای استفاده از کلان‌ داده در کسب‌وکار

 • جذب و نگهداری مشتری
 • عملکرد هدفمند و متمرکز
 • شناسایی ریسک‌های بالقوه
 • نوآوری در تولید محصولات
 • جمع بندی

  در جهان امروز کلان‌ داده‌ها جایگاه ویژه‌ای در رفع نیازهای انسان مدرن دارند. گستردگی استفاده از کلان‌ داده‌ها در کشورهای مختلف یکسان نیست اما روشن است که نیاز به جمع‌آوری و تحلیل کلان‌داده‌ها، رو به‌ فزونی است.

   شاید روزی برسد که بشر بزرگ‌ترین رازها را از عمق دریاچه‌های داده بیرون بکشد.

   

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.